Informace pro členy ZO

14. 3. 2024

Výsledký vyšetření zimní měli


2. 3. 2024

ČISTOTA PŮL ZDRAVÍ

   ZO ČSV Jirkov podpoří své členy v cestě za čistotou úlů a včelařských pomůcek poskytnutím příspěvku 1000,- Kč. Tím chce přispět ke zvýšení hygieny ve včelstvech a následně pak ke zlepšení zdravotního stavu včel.

POUŽITÍ PŘÍSPĚVKU

Příspěvek je možno použít na:

1) nákup mezistěn

2) nákup nových včelařských rámků

3) nákup ochranného včelařského oděvu

4) nákup drobného včelařského nářadí

POSTUP VYÚČTOVÁNÍ

Člen si podle své potřeby nakoupí podporované pomůcky, originál daňového dokladu odevzdá pokladníkovi spolku, který provede kontrolu, zda zakoupený materiál spadá do podporovaných oblastí a provede výplatu příspěvku. Výplata příspěvku bude přednostně provedena bezhotovostně, výjimečně hotově oproti výdajovému dokladu. Zúčtování dokladů se provede jednou za měsíc.

Např.: včelař nakoupí mezistěny za 1350,- Kč, donese pokladníkovi daňový doklad, obdrží na svůj účet 1000,- Kč.

Pokud bude celková částka na daňovém dokladu nižší než 1000,- Kč, bude vyplacen příspěvek ve výši částky na daňovém dokladu. Nemůže být tedy příspěvek vyšší než cena zakoupených pomůcek.

TERMÍN KONÁNÍ AKCE

Akce potrvá od 1. 3. 2024 do 30. 6. 2024, daňové doklady tedy musí být vystaveny v uvedeném období a musí být do konce června také doručeny pokladníkovi. Na později doručené doklady nebude poskytnut příspěvek.


25. 1. 2024

Zimní měl odevzdat příteli Mikšátkovi do konce ledna.

Proběhla schůze výboru ZO.

Výbor připravuje podporu dodržování  a zvyšování hygieny při práci ve včelstvech. 

Spolek nechá vyšetřit zhruba 3 vzorky na MVP, každý z jiné oblasti území spolku.

Varomed a Formidol k odběru po dohodě u př. Mikšátka, letní ošetření pak bude letos Gabonem.



2. 12. 2023

ČLENSKÁ SCHŮZE 19. 11. 2023

Pro členy, kteří se nemohli zúčastnit se pokusím volně shrnout průběh našeho setkání.

Sešli jsme se v zasedací místnost hasičárny v Jirkově, z celkem 56 členů dorazilo 33, což myslím není vůbec špatná účast.

Schůzi zahájil předseda Beno Macík, zhodnotil uplynulý rok, informoval o nákupu pařáku na vosk a zopakoval, že je po dohodě k zapůjčení u přítele Mikšátka. Konstatoval, že se daří získávat finanční podporu obecních úřadů a poděkoval za tuto podporu Jirkovu, Vysoké Peci, Vrskmani, Boleboři, Strupčicím, Kálku i firmě Hlaváček a synové. Poděkoval paní jednatelce za práci na administraci     dotace  1. D.

Informoval o zvýšení členských příspěvků způsobeném nárůstem příspěvku do ústředí ČSV v Praze. Neformálně prezentoval svoje názory na postupy ústředí a varianty řešení, kdy v podstatě jediným argumentem pro setrvání ZO ve svazu zůstává pojištění členů. Vzhledem k dobré finanční situaci ZO navrhl jako kompenzaci tohoto nárůstu snížení složky členských příspěvků pro ZO o 200 Kč, čímž zůstanou celkové příspěvky zhruba na stejné výši jako v loňském roce. Skladba příspěvku tedy bude v roce 2024: 600 Kč + 4 Kč na včelstvo do Prahy a 16 Kč na včelstvo pro ZO. (Loni to bylo 300+16 Praha, 200+16 ZO)

Pokladník Vl. Šmejkal přednesl zprávu o hospodaření a vybral členské příspěvky od členů, kteří chtěli zaplatit v hotovosti.

Zdravotník Jiří Mikšátko zhodnotil stav léčení včelstev. Připomněl včelařům jejich povinnost vedení záznamu o léčení (vytištěné formuláře byly na schůzi k dispozici). Uvedl které přípravky byly v průběhu roku, a které jsou členům k dispozici nyní. Konstatoval, že podle odběru léčiv ne všichni včelaři provádí ošetření svých včelstev tak jak by měli. Dále uvedl, že v příštím roce (2024) provedeme letní ošetření opět Gabonem a v roce 2025 pak kvůli předcházení rezistenci jiným prostředkem. Navrhl, aby ZO proplatila několik vyšetření na mor včelího plodu, nejlépe z různých částí území organizace. V průběhu schůze předával tubusy na měl a Varidol (zájem byl značný, ačkoli ošetření mělo být vzhledem k plánovanému termínu ošetření aerosolem již spíše u konce).

V diskuzi pan Huráb ocenil práci členů, kterým se daří získávat finanční podporu obcí. Přítel Mandát zdůraznil význam dezinfekce při práci ve včelstvech, nabídl v příštím roce ukázky chovu matek.

Pan předseda pogratuloval jménem ZO příteli Kopečnému a příteli Korolovi k letošnímu kulatému životnímu jubileu.


27. 10. 2023

Členská schůze bude 19. listopadu 2023 od 10:00 hodin v zasedačce hasičárny v Jirkově. 

Na programu budou zejména členské příspěvky na rok 2024.

Vedle toho také rozdávání tubusů na měl, zhodnocení administrace dotace 1. D, projednání návrhů na zlepšení činnosti důvěrníků, plán ošetření včelstev aerosolem.


Ošetření aerosolem proběhne podobně jako loni, v oblasti Vysoká Pec, Březenec bude opět provádět přítel Mikšátko dne 2. 12. 2023.

Oblast Jirkov provede opět přítel Beno Macík po dohodě se zájemci.

 

1. 10. 2023

   Kdo ještě neodevzdal žádost o dotaci 1.D včetně statistiky, má ještě poslední možnost tak učinit do 15. 10. 2023, přes důvěrníky, přímo jednatelce ZO paní Myslíkové, tel. 724 693 603 nebo dokumenty vyplňte (byly přílohou časopisu Včelařství - srpen) , podepište, nascanujte a elektronicky odešlete na adresu p.myslikova@seznam.cz,  hlavně vyplňujte správně sva telefonni cisla, emaily, cisla uctu, ať je vše v pořádku.

 Kdo o dotaci nežádá, ať to, prosím, jednatelce oznámí.

5. 9. 2023

Probíhá povinné hlášení počtu včelstev do evidence ČMSCH. 

Na stránce https://eagri.cz/ssl/nosso-app/IzrPublicWeb/HlaseniVcely/HlaseniVcely je provedení hlášení otázkou několika málo minut, potrvrzení vám přijde na e-mail.

Vyplněné žádosti o dotaci 1.D se statistikou můžete odevzdávat prostřednictvím důvěrníků, nebo přímo jednatelce do konce září. Za správnost vyplnění (zejména za soulad počtu nahlášených včelstev do Hradištka a uvedeným v žádosti o 1.D) odpovídá žadatel, tedy včelař, nikoliv ZO. 



23. 8 2023

K 1. 9. máme jako včelaři povinnost nahlásit stav včelstev do Hradištka. Toto hlášení je velmi úzce spojeno s čerpáním dotace 1.D a je pro čerpání této dotace nezbytné hlášení počtu včelstev odeslat. 

Nejpozději na začátku října je nutno předat jednatelce (např. prostřednictvím důvěrníka) vyplněnou žádost o dotaci 1.D včetně statistiky - tiskopis je přílohou časopisu Včelařství 8/2023. Není možno žádat o dotaci na více včelstev než je počet nahlášený do Hradištka.

U přítele Mikšátka (tel. 728 103 857) jsou stále k odběru prostředky k ošetření včelstev proti varroáze. Podle metodiky veterinární správy je chovatel povinen:

 ExM330 VARROÁZA – letní sledování a ošetření včelstev Chovatel je povinen provádět monitoring varroázy a následné ošetření všech infestovaných včelstev registrovanými veterinárními léčivými přípravky v souladu s příbalovou informací za účelem ochrany dlouhověké generace včel před poškozením.  



1. 8. 2023

U přítele Mikšátka (tel. 728 103 857) je k odběru Gabon.

K dispozici je také Formidol a Varromed.


15. 7. 2023

U zdravotníka přítele Mikšátka je pro zájemce k vyzvednutí Formidol. V srpnu bude Gabon. 


25. 5. 2023

U zdravotníka pana Mikšátka (tel. 728 103 857)  je k dispozici Formidol.  https://www.beedol.cz/leceni/organicke-kyseliny/  

Formidol
duben — červenec

Je-li třeba, už od dubna lze použít Formidol. Páry kyseliny mravenčí ničí dospělé roztoče a jejich některá vývojová stadia v buňkách zavíčkovaného plodu. Lze použít 1 až 2 krát. Neaplikuje se při snůšce.


20. 4. 2023

Spolek zakoupil antikorový pařák na včelí vosk. 

Zájemci z řad členů spolku se mohou na zapůjčení dohodnout s přítelem Mikšátkem z Vysoké Pece na telefonu 728 103 857. 

Rozměry: výška 57 cm, šířka 34 cm, délka 40 cm. Průměr otvorů v sítu 5 mm. Kapacita kolem 12 ks rámků 39x24, menších více. Velikost samozřejmě i pro Langstroth. Zdrojem páry je elektrický vyvíječ.


4. 4. 2023

Výledky vyšetření na MVP pěti vzorků z různých koutů našeho spolku byly negativní.


21. 3. 2023

Podle metodiky SVS je včelař s průměrným spadem větším než 3 povinnen provést ošetření proti varroáze, doporučuje se nátěr plodu, vizte záložku užitečné odkazy. Léčivo přes důvěrníky, nebo zdravotníka.


20. 3. 2023

Přišly výsledky vyšetření zimní měli:  

30. 1. 2023

   Prosím, nezapomeňte splnit svoji povinnost odevzdat zimní měl k vyšetření na varroa destructor. Označené vzorky předejte důvěrníkovi, nebo přímo zdravotníkovi panu Mikšátkovi, Vysoká Pec 76. Můžete do poštovní schránky, ale vzorky musí být popsané.


19. 1. 2023

Přátelé včelaři, je nejvyšší čas odebrat a vysušit zimní měl.



11. 1. 2023

   Pomalu se blíží čas pro odběr zimní měli. Provádí se nejdříve 30 dnů po očištění podložek, které bylo provedeno po posledním  ošetření včelstev proti kleštíkovi. Měl necháme vysušit na novinovém papíře, prosejeme přes sítko kvůli odstranění hrubších nečistot, nasypeme do tubusu. Tubus označený vyplněným štítkem odevzdáme důvěrníkovi tak, aby mohl vzorky předat zdravotníkovi panu Mikšátkovi nejpozději do 5. 2. 2023.

   Pokud by měl někdo zájem o provedení rozboru na přítomnost bakterie způsobující mor včelího plodu, je potřeba toto při odevzdání vzorku oznámit a zaplatit cenu rozboru na MVP 450,- Kč. Existuje však levnější laboratoř, pro ni je ale potřeba připravit jiný vzorek měli.

   Pokud budou v letošním roce krajské dotace, bude přílohou žádosti o podporu výsledek vyšetření na mor včelího plodu, tak jako v roce 2022.



Všem členům hodně štěstí, zdraví a hlavně včelařských úspěchů v roce 2023


31. 12. 2022

                                                             Dnes měly včelky aktivní rozloučení se starým rokem.

29. 12. 2022

Včera přišla na účet ZO dotace 1.D.

 Dnes byla rozeslána členům na jejich účty.  

Výše dotace činí 156,16 Kč na včelstvo. 


25. 12 2022

Kdy a jak měl odebíráme na vyšetření varroázy

Odebíráme směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na stanovišti, po nařízeném podzimním preventivním ošetření v předcházejícím roce. Vzorky se odebírají nejdříve 30 dní po posledním vložení ometených a čistých podložek na dna úlů, po provedeném podzimním preventivním ošetření a musí být odevzdány k vyšetření do 15.2. příslušného roku. Podložky musí být vyjímatelné a čistitelné a musí pokrývat celé dno.

Při odběru je třeba získat všechnu měl, napadanou na podložku na dně. Není přípustné odebírat měl přímo ze dna pouze jejím vymetáním. Na podložky padá v zimě jednak měl, ale i mrtvolky včel. Mrtvolky se v tomto případě nevyšetřují, proto je třeba z měli mrtvé včely odstranit. Je-li na podložce jen několik mrtvolek, vyberou se snadno. Při větším množství včel v měli je nejvhodnější všechnu měl z podložky přesypat přes mřížku nebo cedník s dostatečně velkými oky, aby propadli roztoči.

Vysušení vzorku

Měl po odběru je nutné vysušit, aby neplesnivěla. Měl nejlépe uschne na novinách při běžné teplotě. Nesušte měl na topení. Jinak se vosk ohřeje a slepí. Pokud měl zůstane v hrudkách, nelze z ní zjistit skutečný počet roztočů.


14. 12. 2022

Přátelé, nadešel čas pro očištění monitorovacích podložek, aby léčebný spad neovlivnil výsledky rozboru zimní měli. Věnujte tomu, prosím, svůj čas. 

9. 12. 2022

Ve čtvrtek ošetřeno dalších 39 včelstev ve Strupčicích a Všestudech. Tím byla ošetřena všechna včelstva v této oblasti, jejichž majitelé měli o ošetření aerosolem zájem. 

V neděli bude provádět pan Macík aerosolování  v Jirkově - plán na whatssappové skupině.

4. 12. 2022

Včera a dnes proběhlo ošetření aerosolem u 126 včelstev v okolí Vysoké Pece, Březence, Zaječic, Strupčic a Pesvic. 

29. 11. 2022

Na 3. 12. 2022 je plánováno ošetření včelstev aerosolem ve Vysoké Peci a okolí: 

Mikšátko, Görg, Šmejkal, Sulanský, Korol, Říha, Fau, Holý, Křivánková, Špernoga, Korol Č.H., Čiháková, Svoboda

Na 4. 12. Strupčice a okolí:  Komrska, Heyzl, Gabriel, Reiss, Zeman.

    

23. 11. 2022

Jak už víte z členské schůze, probíhají na úrovni republikového výboru v souvislosti s ukončením dotací na vydávání časopisu Včelařství, diskuze o zvýšení členských příspěvků a  provedení dalších ekonomických kroků. K prostudování dáváme materiály včelařů z Klatov.


Návrh klatovských kolegů na členské příspěvky dle věku.

Anketa - není třeba vyplňovat, jen si udělat názor.

Doplňující korespondence s RV.

Otevřený dopis OO Klatovy všem členům ČSV.

Osobní dopis jednatele OO Klatovy členům ČSV.

23. 9. 2022

  V sobotu 8. 10. 2022 v 10:00 v hasičárně Jirkov mají členové poslední možnost odevzdat žádost o dotaci 1.D včetně statistiky. Na místě budou k odběru také diagnostické sady na Varroa dest., léčiva a dezinfekce Beesafe.




12. 9. 2022

POZOR            POZOR                POZOR


Zbývají poslední 3 dny pro podání hlášení stavu včelstev k  1. 9. do evidence ČMSCH

Kromě toho, že je to zákonná povinnost včelaře, není možno vyplatit na nehlášená včelstva dotaci 1.D



18. 8. 2022     

Příští měsíc nás čeká trocha administrativy: do 15. 9. 2022 je třeba nahlásit stav zazimovaných včelstev k 1. 9. 2022, nelze tak učinit dříve než 1.9., podrobnosti v příloze časopisu Včelařství 8/2022.

S nahlášeným stavem velice úzce souvisí žádost o dotaci D1, kterou je třeba podat nejpozději do 15. 10. 2022. Podrobnosti v již zmiňované příloze časopisu Včelařství, případně na odkazu v záložce "Užitečné odkazy" v levé části této stránky.


14. 8. 2022  U zdravotníka je k odběru desinfekce BeeSafe. Dodává se jako koncentrát ve větším balení, vezměte si s sebou tedy vhodnou nádobku (ne od potravin, kvůli možné záměně).

Také je k dispozici Formidol, Varromed a překvapivě si dosud všichni neodebrali Gabon, ačkoli je nejvyšší čas k jeho aplikaci. Členská schůze v červnu odsouhlasila záměr použít k podletnímu léčení Gabon, měli by tak tedy učinit všichni členové ZO.


14. 7 2022      Zdravotník vyzývá členy, kteří si dosud neodebrali Gabon k ošetření včelstev, aby tak učinili. Vzhledem k nárůstu počtu vos a nebezpečí loupeží doporučuje zúžení česen.



1. 7. 2022        Dnes k odběru objednané včelí matky a sklenice na Červeném Hrádku 8.

Sklenice volně ložené na paletě - je dobré si vzít nějaké krabice, nebo jiné obaly.

V záložce "užitečné odkazy" je odkaz na jeden ze způsobů výměny matky.

15.6.2022 

Objednané matky z VÚ Dol budou 1. 7. 2022

Přednáška pana Schenka o včelích matkách bude 24. 6. 2022 od 17: hodin, místo konání bude známo později.


V neděli 5.6. 2022 proběhla členská schůze,

 zde uvedu stručně podstatné věci, které byly projednány.

Poděkování za vykonávání práce jednatele Jaroslavu Hurábovi, který na svoji žádost odstoupil.

Zvolení nové jednatelky Petry Myslíkové.

Zpráva pokladníka, finanční situace ZO je dobrá. 

                                             Proto dodání objednaných matek bude bez doplatku členů.

                                             Platba za léčiva bude pro členy 0,- Kč, bude pokryto z již vybraného příspěvku 16,-Kč na                                                         včelstvo a příspěvků obcí.

Pokladník znovu upozornil na nutnost podat hlášení stavu včelstev do 15. 9. do Hradištka. Pokud není toto hlášení podáno = stav včelstev 0 a na 0 včelstev logicky není žádná dotace D1.  Registry jsou ústředím porovnávány. Není žádná možnost dodatečného vyřízení.

Členské příspěvky je třeba zaplatit do konce roku, prakticky vzhledem k zaúčtování a převodu na celostátní svaz tedy spíše do 10. prosince 2022. 

Není možno započíst příspěvky oproti dotaci, protože dotace D1 se vyplácí až v roce následujícím (2023). Tedy nezbývá než na podzim zaplatit příspěvky a potom počkat na dotaci.

Zhodnocení zdravotního stavu včelstev zdravotníkem:

V letošním roce budeme aplikovat koncem léta Gabon, léčivo bylo na schůzi vydáno (kdo nebyl zajistí si přes důvěrníka).

Velmi důležité je Gabon po aplikaci z úlu zase vyjmout, abychom nevytvářeli rezistenci roztoče na účinnou látku.

Na schůzi byl pro zájemce k dispozici také Varromed a Formidol.

Na podzim se bude 2x fumigovat a 1x aerosolovat Varidolem, podle průběhu teplot může být dohodnuta změna.

Hledá se zájemce o absolvování školení obsluhy vyvíječe aerosolu.

Gratulace panu Görkovi k 80. narozeninám.

Pozor na letos nově stanovenou povinnost vyšetření na mor při přesunu včelstev, nebo matky již na vzdálenost nad 3 km (dříve bylo 10 km). Vyšetření provádí Agro-la, VÚ Dol, SVÚ Praha - pořadí od nejlevnější po nejdražší.



22. 5. 2022

ZMĚNA TERMÍNU ČLENSKÉ SCHŮZE

PRO VELKÝ POČET OMLUVENEK SE MĚNÍ TERMÍN NA 5. 6. 2022 OD 10:00 HODIN V HASIČÁRNĚ JIRKOV



17. 5. 2022  

Pozvánka na výroční členskou schůzi ZO Včelaři Jirkov, která se koná dne 26. 5. 2022  od 18:00 hodin v zasedací místnosti hasičů v Jirkově.

PROGRAM VČS:

1) schválení programu  

2) volba komisí, volba členů výboru

 3) zpráva o činnosti a  hospodaření 

4)  zpráva o zdraví  včel

5) diskuse 

6) návrh usnesení 

7) závěr

  


12. 5. 2022      

                  Dnes proběhla schůze výboru ZO, hlavním bodem byla příprava členské schůze, která s největší pravděpodobností proběhne 26. 5. 2022  od 18 hodin v Jirkově, termín bude zcela jistě potvrzen ve stanovami určené lhůtě. Výbor se těší na setkání s co největším počtem členů.

Dále byl diskutován:

                                     záměr vyslání zájemců na kurz obsluhy vyvíječe aerosolu k podzimnímu ošetření včelstev

                                     potřeba volby důvěrníka pro oblast "Hory"

                                     zdravotní stav včelstev a plán nákupu léčiva

Pokud máte zájem o absolvování kurzu na obsluhu vyvíječe, nebo máte návrh na osobu důvěrníka bude členská schůze dobrým místem pro podání přihlášky či návrhu.



Kdy a jak  odebíráme měl na vyšetření varroázy.

Odebíráme směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na stanovišti, po nařízeném podzimním preventivním ošetření v předcházejícím roce. Vzorky se odebírají nejdříve 30 dní po posledním vložení ometených a čistých podložek na dna úlů, po provedeném podzimním preventivním ošetření a musí být odevzdány k vyšetření do 15.2.příslušného roku. Podložky musí být vyjímatelné a čistitelné a musí pokrývat celé dno.
Při odběru je třeba získat všechnu měl napadanou na podložku na dně. Není přípustné odebírat měl přímo ze dna pouze jejím vymetáním. Na podložky padá v zimě jednak měl, ale i mrtvolky včel. Mrtvolky se v tomto případě nevyšetřují, proto je třeba z měli mrtvé včely odstranit. Je-li na podložce jen několik mrtvolek, vyberou se snadno. Při větším množství včel v měli je nejvhodnější všechnu měl z podložky přesypat přes mřížku nebo cedník s dostatečně velkými oky, aby propadli roztoči.

Vysušení vzorku
Měl po odběru je nutné vysušit, aby neplesnivěla. Měl nejlépe uschne na novinách při běžné teplotě. Nesušte měl na topení. Jinak se vosk ohřeje a slepí. Pokud měl zůstane v hrudkách, nelze z ní zjistit skutečný počet roztočů.

zdroj: https://www.beedol.cz/

1.5.2019 Veterinární zákon

Veterinární zákon v aktuálním znění v paragrafu 3, odst. 1, písm. c) zachoval zařazení včel mezi hospodářská zvířata. Podle paragrafu 4, odst. 1, písm. a), b), c) je chovatel povinen je chovat způsobem, v prostředí a v podmínkách, které vyžadují jejich biologické potřeby, fyziologické funkce, zdravotní stav a předcházet poškození jejich zdraví. Chovatel také musí sledovat zdravotní stav těchto zvířat, v odůvodněných případech jim včas poskytnout první pomoc a požádat o odbornou veterinární pomoc. Dále musí bránit vzniku a šíření nákaz a jiných onemocnění a plnit všechny jiné povinnosti stanovené tímto zákonem nebo na jeho základě určené v prováděcích předpisech. V paragrafu 5, odst. 2 veterinárního zákona je uvedeno, že chovatel, který chová včelstva, je povinen neprodleně po zjištění úhynu včelstev nad stanovený limit ohlásit tuto skutečnost krajské veterinární správě. Ve vyhlášce č. 18/2018 Sb. o veterinárních požadavcích na chov včel a včelstev a o opatřeních pro předcházení a zdolávání některých nákaz včel a o změně některých souvisejících vyhlášek je v paragrafu 5 stanoven limit zvýšené úmrtnosti včelstev, tedy přesahující 25 % z počtu včelstev evidovaných v ústřední evidenci k 1. září předcházejícího roku na daném stanovišti.

V praxi to znamená, že každý chovatel tyto nadlimitní úhyny musí oznámit místně příslušné krajské veterinární správě. Ta si od něho zjistí další vysvětlující informace. Po jejich posouzení rozhodne o dalším postupu, případně až o šetření na místě za účelem potvrzení nebo vyloučení nákazy.

Znalost a dodržování veterinární legislativy by měla být ukázkou odborné vyspělosti každého chovatele včel. Je třeba si uvědomit, že nesplnění výše zmíněných povinností může nejen ohrozit zdraví včelstev i na okolních stanovištích, ale bude také považováno za přestupek veterinárního zákona. A podle paragrafu 71, odst. 1, písm. a) tohoto zákona může být uložena pokuta za neohlášení nadlimitních ztrát včelstev do výše 20 000 Kč fyzické osobě, a podle paragrafu 72, odst. 1, písm. a) právnické osobě do výše 300 000 Kč. Tak pozor, lidská liknavost a neznalost zákona se neomlouvá!

MVDr Jan Krabec,

předseda Komise pro zdraví včel RV ČSV


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky